Plastyka piersi
Poniżej znajdziecie Państwo opis wykonywanych przeze mnie operacji. Techniki operacyjne, jak i moje doświadczenie są w ciągłym rozwoju. Jeśli zdecydujecie się na wykonanie zabiegu, zapraszam na konsultację, która ma na celu szczegółowe i wyczerpujące przekazanie informacji medycznych. Efekt operacji osiągamy razem – współdziałając.
Opis zabiegów
Powiększenie piersi implantami silikonowymi jest od lat najczęściej wykonywanym zabiegiem w zakresie estetycznej chirurgii plastycznej. Od lat na rynku obecne są 2 główne typy implantów piersi – implanty okrągłe i te o kształcie anatomicznym. Implanty dobierane są na podstawie budowy i wymiarów klatki piersiowej pacjentki a także jej preferencji w wyglądzie pooperacyjnym. W trakcie konsultacji pacjentki często same proponują wielkość i rodzaj implantu kierując się np. opinią koleżanek, które przeszły taki zabieg. Jednakże, należy pamiętać, że warunki anatomiczne każdej pacjentki są różne, stąd za każdym razem wykonywane są dokładne pomiary na podstawie których możemy określić możliwą wielkość i kształt implantu. Zabieg wszczepienia implantów piersi wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej wykorzystywanym dostępem operacyjnym jest cięcie w fałdzie podpiersiowym, które jest uważane za najbezpieczniejsze. Blizna długości około 4 centymetrów jest małowidoczna. Innymi stosowanymi dostępami jest cięcie w okolicy otoczki brodawki a nawet pachy. Implant jest umieszczany w wypreparowanej przestrzeni pod mięśniem piersiowym większym. W trakcie operacji mogą być założone specjalne dreny mające za zadanie odprowadzanie ewentualnej treści krwistej z okolicy implantu. Usuwane są w 1-2 dobie po zabiegu. Po operacji, przez 6 tygodni, pacjentka nosi specjalny, miękki biustonosz ze zintegrowanym pasem piersiowym, który ma zadanie stabilizować implanty w odpowiedniej pozycji. W tym czasie zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego ze szczególnym naciskiem na ochronę obręczy barkowej. W dalszym okresie do 6 miesięcy po zabiegu zalecane jest noszenie wyłącznie miękkich biustonoszy.
W ciągu życia piersi znacznie zmieniają swój wygląd. Ciąża, laktacja oraz upływ czasu niekorzystnie oddziałują na wygląd tego ważnego kobiecego atrybutu. Piersi opadające mogą być poddane korekcji – zabiegowi uniesienia piersi – mastopeksji. Zabieg może być wykonany jako samodzielna procedura lub, w zależności od oczekiwań pacjentki, operację można połączyć z jednoczasowym powiększeniem piersi implantami silikonowymi. Po dokładnym „obrysowaniu” piersi z zaznaczonych linii cięć wewnętrzne tkanki piersi są odpreparowane od ściany klatki piersiowej oraz ufiksowane szwami w nowej pozycji. Następnie usuwany jest nadmiar luźnej skóry. W przypadku tego zabiegu możliwe jest także zmniejszenie otoczek brodawek piersi. W trakcie konsultacji pacjentki zazwyczaj pytają o blizny pooperacyjne. Zlokalizowane są one dookoła otoczki, pionowo na przebiegu piersi oraz w fałdzie podpiersiowym. Aby zmniejszyć ich widoczność zalecane jest stosowanie maści i specjalnych plastrów silikonowych. Możliwa także jest późniejsza laseroterapia blin. Ból pooperacyjny nie jest duży, kontrolujemy go stosując odpowiednie leki przeciwbólowe. Po operacji konieczne jest noszenie specjalnego, miękkiego biustonosza. Jeśli wykonywane było także wszczepienie implantów piersi, pacjentka musi także nosić pas piersiowy.
Przerost piersi jest schorzeniem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Przewlekłe bóle kręgosłupa, problemy higieniczne – to najczęstsze problemy jakie zgłaszają pacjentki. Przerost piersi może być związany z zaburzeniami endokrynologicznymi, w przebiegu otyłości, po przebytej ciąży. Ratunkiem jest operacja zmniejszenia piersi – redukcja. Po dokładnym określeniu docelowej wielkości piersi zaznaczane są nowe położenia brodawek, fałdu podpiersiowego. W trakcie operacji w znieczuleniu ogólnym usuwany jest nadmiar tkanek z modelowaniem pozostałej części. W zależności od przedoperacyjnej wielkości piersi dobierana jest odpowiednia metoda operacyjna. W większości przypadków możliwy jest zabieg w którym kompleks otoczka-brodawka przenoszona jest na szypule naczyniowej. Przy bardzo dużych piersiach konieczne może być jej odcięcie i przeniesienie w formie przeszczepu skóry. Blizny po zabiegu redukcji piersi są podobne jak w operacji mastopeksji – dookoła otoczki, pionowo oraz w fałdzie podpiersiowym. Najczęściej używane są szwy wchłanialne, które rozpuszczają się w przeciągu kilku tygodni. Pozostawione pooperacyjnie dreny usuwane są w pierwszych dobach po operacji. Także tutaj niezbędne jest noszenie miękkiego biustonosza.
Jedną z wad wrodzonych kobiecych piersi są wciągnięte brodawki piersiowe, które zaburzają naturalny wygląd piersi. Wada ta powoduje ogromne kompleksy. Jedynym leczeniem tej wady jest leczenie operacyjne, a cięcie prowadzone jest w granicy otoczki sutkowej. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, może powodować przemijające zaburzenia czucia w zakresie kompleksu brodawka- otoczka, jak i utrudnienia a nawet niemożność karmienia piersią. Pacjentka musi być świadoma możliwych następstw operacji, szczególnie w młodym wieku. Efekty operacji są trwałe.
Ginekomastia to łagodny przerost gruczołu piersiowego piersi u mężczyzn. Fizjologicznie, ginekomastia występuje w okresie pokwitania i najczęściej nie wymaga leczenia operacyjnego. Jednakże, w bardziej nasilonych przypadkach, może powodować deformację męskiej klatki piersiowej a także ogromne kompleksy. Przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym, konieczna jest diagnostyka endokrynologiczna i USG gruczołów piersiowych. Leczenie ginekomastii, w niektórych przypadkach, przeprowadzane jest farmakologicznie. U pacjentów z powiększeniem piersi wynikającym z izolowanego przerostu tkanki tłuszczowej (lipomastia) stosowana jest z powodzeniem liposukcja. W przypadku znacznego powiększenia gruczołów piersiowych konieczny jest zabieg pomniejszenia piersi. Operację korekcji ginekomastii najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym – narkozie. Przerośnięty gruczoł piersiowy usuwany jest przez cięcie chirurgiczne prowadzone w dolnej 1/2 otoczki brodawki. W przypadku znacznego powiększenia piersi z nadmiarem skóry przeprowadza się operację redukcyjną, podobną do zabiegów wykonywanych u kobiet, obejmującą również pionową linię cięcia i poziomą w fałdzie podpiersiowym. Pooperacyjne dreny usuwane są zwykle do 48 godzin po zabiegu. Szwy utrzymujemy przez około 14 dni, wdrażamy drenaże limfatyczne. Często konieczne jest także noszenie specjalnej koszulki uciskowej, którą stosujemy przez okres kilku tygodni.