Korekta nosa – Rhinoplastyka
Nos jedną z pierwszych części twarzy na którą zwracamy uwagę. Zniekształcenia pourazowe a także wrodzone jak garb, skrzywienie piramidy kostnej czy brak odpowiedniej proporcji czubka nosa mogą powodować kompleksy. Dodatkowo, często towarzyszy temu niedrożność przewodów nosowych spowodowana skrzywieniem przegrody z nałożonym przerostem małżowin nosowych. Operacje nosa możemy podzielić na operacje funkcjonalne – związane z odzyskaniem prawidłowej drożności a także estetyczne – związane ze zmanią kształtu nosa, w tym osteotomia kości nosa popularnie zwana „łamaniem nosa”.
Operacje przegrody nosa (septoplastyka) i część operacji kostnych wykonywane jest z niewidocznych cięć wewnątrz nosa. Po usunięciu nadmiaru oraz repozycji przegrody zakładane są pojedyncze szwy wchłanialne, które resorbują się w ciągu kilku tygodni. W przypadku zabiegów z dużą modyfikacją czubka nosa preferowany jest tzw. dostęp otwarty – z cięcia u podstawy słupka nosa. Po odpowiednim uformowaniu chrząstek czubka rana zamykana jest pojedynczymi szwami niewchłanialnymi, które zazwyczaj usuwane są w 6-7 dobie po zabiegu. Po samej korekcji, w przewodach nosowych mogą być umieszczone specjalne silikonowe rurki lub setony. Usuwamy je w 2 dobie po zabiegu. Jeśli konieczny jest stabilizujący gips, pozostawiamy go do 8-10 doby po operacji.
Po operacji obecne są obrzęki nosa a także w okolicy policzków, oczu. Siniaki okolicy powiek dolnych i górnych mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni po operacji. Należy powstrzymywać się od większej aktywności fizycznej w okresie pierwszych 8 tygodni. Końcowy efekt oceniany jest najwcześniej po pół roku od zabiegu.